Cуспільний запит

ЗАГАЛЬНІ ПОТРЕБИ VS ВЛАСНІ ІНТЕРЕСИ

22 Жовтня 2019
62

Чиновники звикли протиставляти ці два поняття. Наче їх високі посади не передбачають того, що головний інтерес будь-якого міського управлінця – це служити своїй громаді і ставити суспільні потреби вище своїх особистих проблем. 

Наприкінці серпня, міська влада врешті решт виступила з прекрасною ініціативою зі збору ідей та пропозицій щодо бачення розвитку міста: «Сєвєродонецьк – сучасне і комфортне місто для проживання».

Сподіваємося, вони отримають саме те, на що розраховують. Разом з тим, наша громадська організація не могла утриматися від реакції на це повідомлення, оскільки цілеспрямовано працює із концепцією і поняттям «Комфортне місто» та має програму дій її втілення. 

Тож, нам дійсно цікаво довідатися, що саме чиновники мають на увазі, говорячи про «комфорт», окрім своїх зручних та насиджених крісел у кабінетах міської ради…

Що ж по суті пропозиції. Сама постановка питання свідчить відразу про декілька неприємних (для влади) речей. 

По-перше, власних ідей щодо «розвитку міста, мікрорайону, вулиці, вашого двору» (кінець цитати) видатні, у лапках, міські менеджери не мають і не проти скористатися чужими. Причому, виходячи з тексту оголошення зрозуміло, що «Анкета розвитку міста» подальшого співробітництва з авторами ідеї не передбачає. Відсутня навіть традиційна обіцянка: ми розглянемо, врахуємо, реалізуємо, або хоча б класичне: «бензин наш – ідеї ваші». Не говорячи вже про якесь публічне визнання або винагороду для кращих проектних менеджерів з народу.  Та й власне анкета – це просто жахливий зразок канцеляризму і формалізму, в якому не зазначені ані категорії, ані напрямки розвитку, за якими потрібно сформулювати оту пропозицію. Тобто, накидайте нам ідей, ми самі в них покопирсаємося. 

Або влада розраховує отримати якийсь цікавий проект «на халяву», або просто заграє із своїми «вірнопідданими», мовляв: почуємо кожного. 

По-друге, вона й гадки не має, що насправді хвилює містян і нарешті дозріла, аби про це довідатися. По-трєтє, таким чином чиновники намагаються продемонструвати власну демократичність і відкритість до громади. Виходить кепсько, відверто кажучи.

Дізнатися про народні потреби і сподівання можливо у простіший та менш формальний спосіб, як це зробили волонтери громадської організації «Сєвєродонецьк – комфортне місто» під час проведення акції, присвяченої початку нового навчального року на о. Чисте 1 вересня 2019 року. 

В результаті швидкого тестування, виявили рівень актуальності найбільших міських проблем. Ці дані доволі показові. 

Найбільш бракує сєвєродончанам місць відпочинку і культурного дозвілля, на придатних для цього територіях – у парках, скверах, біля міських озер. Так вважають 50,2% опитаних. 14,5% висловилися про те, що дітям критично не вистачає розвиткових майданчиків, де вони могли б навчитися чомусь корисному чи цікавому, що підтверджує, що рівень позашкільної освіти у місті вимагає кардинального покращення і достатнього фінансування. Стан доріг, тротуарів, освітлення у Сєвєродонецьку – це також доволі рейтингові запити від містян.

Ось вам і керівництво до дії, – хочеться наголосити для влади. Можете не дякувати, а відразу вдаватися хоч до якоїсь роботи у місті. 

Щоправда, проблема не лише в тому, що робити, але й хто буде це робити, як, та за якою ціною? Бажано в цих питаннях керуватися не власною вигодою і можливістю отримати «відкат», а геть іншими критеріями. Про них в газеті вже писали, втім нагадаємо ще раз: 

Це проведення державних закупівель за мінімально можливою вартістю при високій якості, прозоро і чесно; вирішення проблем громади, а не задоволення  особистих потреб чиновника чи організація замовлення для його підприємств; застосування нових технологій та ефективних методів вирішення проблем будь-якого рівня. 

Лише тоді звернення до людської думки буде виправданим, стане дороговказом для дії, а не банальним піар-ходом для покращення свого добряче зіпсованого іміджу.