Громадянське суспільство

АНДРІЙ БЛІНОВ: «ВІДЛІК ІСТОРІЇ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ВИМІРЮЄТЬСЯ НЕ ДНЯМИ».

16 Листопада 2019
Комфортне місто Сєвєродонецьк - Андрій Блінов
64

Виконавчий директор «Комфортного міста» Андрій Блінов взяв участь у зустрічі «День громадянського суспільства в Луганській області», що пройшла у Сєвєродонецьку 15 листопада 2019 року з ініціативи Громадської ради при облдержадміністрації. 

Активісти з різних районів області мали змогу поспілкуватися з головою ЛОВЦА Сергієм Гайдаєм, поставити свої запитання щодо його бачення розвитку області, обговорити окремі аспекти роботи громадських рад, що працюють на рівні міст та районів. Окремою темою стало запровадження бюджету громадської участі на різних територіях, обмін досвідом в цьому питанні.

Андрій Блінов, як голова комісії ГР з питань інформаційної політики, розвитку громадянського суспільства, моніторингу діяльності органів влади, поцікавився, чи має новий очільник області команду, з якою запроваджуватиме ті перетворення, які він презентував громадськості. Адже відомо, що кадрове питання досить гостро стоїть в області, яка потерпає від постійного відтоку «мізків» з периферії до центру. 

Сергій Гайдай відповів, що уся відповідальність за стан справ на Луганщині лежить на ньому і формувати команду він буде з відповідальних людей, незалежно від їх політичних уподобань і особистих поглядів, адже головне для нього конструктив та ефективність. 

Він повідомив також, що вже мав зустрічі з претендентами на посади голів районів, але, на його думку, багато з тих, хто пересувався соціальним «ліфтом» вийшли не на тому поверсі…

В цій ситуації особливої ваги набуває роль громадськості, яка ладна як контролювати владу, так і виявляти власну ініціативу щодо розбудови області. Дієвим інструментом для цього є механізм громадських бюджетів, котрий вже не перший рік запроваджується у багатьох громадах, містах Луганщини. 

Про те, як працює цей механізм в обласному центрі присутнім розповіла начальник фінансового управління Сєвєродонецької міської ради Марина Багрінцева. Вона зазначила, що на реалізацію ініціатив громадськості у 2018 році було виділено 5 млн. грн. на думку міської влади це дозволило Сєвєродонецьку виглядати гідно на фоні інших обласних центрів України, які віддають на потреби громадськості значно менші суми. Втім, треба зазначити, що навіть в нашій області, в окремих громадах, сума громадського бюджету становить 10% від загального бюджету території, тоді як в Сєвєродонецьку вона – менше одного відсотку. Втім, у місті є проекти, що потягнуть на мільйон, як зазначила сама Багрінцева, і вони можуть бути втілені на умовах співфінансування. У такому випадку, цифра у 5 млн. грн. не здається дуже значною. Тим більше, через необхідність вносити зміни до порядку конкурсного механізму відбору проектів для фінансування, у 2019 році кошти у межах громадського бюджету не виділялися. Тобто активні сєвєродончани, котрі розраховували на втілення своїх ініціатив, не мали такої змоги. 

Вузьким місцем у визначенні проектів переможців, є також той факт, що гроші з громадського бюджету отримують комунальні установи, шкільні заклади, котрі, зі слів громадських активістів, й так не обділені увагою, отримують кошти за цільовою програмою розвитку освіти. 

Більше того, відтепер, окрім двох груп, на які поділялися усі конкурсні проекти – масштабні і невеликі, освітні проекти буде виокремлено і створено для них спеціальну групу. 

«Ми підтримуємо ідею громадського бюджету, – зазначив виконавчий директор «Комфортного міста», – і сподіваємося, що його розподіл  відбуватиметься дійсно демократично, прозоро, на конкурсних засадах. Та й суми для реалізації ініціатив мають зрости. Адже нам хотілося, що б у місті з’являлися не лише дитячі майданчики, – це громадські організації, такі як наша, втілюють самостійно, не очікуючи на допомогу влади, – а й великі інфраструктурні проекти, комфортні локації, доступні усім жителям, і, звісно ж, нові підприємства, сфера послуг тощо». 

Відповідаючи на питання про подальшу долю таких інститутів, як громадські ради, Андрій Блінов підкреслив, що активність в суспільстві зростає, і моніторинг діяльності влади залишається актуальною темою для діяльності ГР. Окрім того, громадські об’єднання дедалі стають більш впливовими, самостійними гравцями в політикумі і на практиці змінюють свої міста на краще. Становлення громадянського суспільства у Сєвєродонецьку розпочалося не так давно, але його історія вимірюється вже не днями, а чіткою позицією і реальними діями.