Громадянське суспільство

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ – НЕ ДЛЯ ВСІХ

28 Лютого 2020
84

27 лютого в Сєвєродонецьку відбулася презентація Програми підтримки енергоефективності в багатоквартирних будинках «Енергодім» для регіональних ОСББ. Вона стала помітною подією в житті міста, була висвітлена пресою, в тому числі, і на офіційному сайті Сєвєродонецької міськради.

Важливим моментом цієї історії є те, що ініціатори програми – представники Фонду енергоефективності, який розпочав адаптацію місцевих програм підтримки ОСББ до програми «Енергодім», і в.о. міського голови Ткачук, декларували участь у проекті саме об’єднань співвласників багатоповерхівок. Зокрема, останній «висловив надію, що її розробка стане поштовхом для ОСББ робити енергомодернізацію будинків», йдеться в репортажі.

Ми поцікавилися у члена правління ГО «Комфортне місто», голови правління ОСББ «Наш дім, 17» Олени Герман, що була присутня на презентації, чи з’явилася перспектива у членів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків реалізувати такий проект?

Олена підтвердила, що в заході активну участь взяли  саме представники ОСББ, причому не тільки з Сєвєродонецька, а й інших міст області та всі вони зацікавлені в енергомодернізації.

«Наші колеги, зокрема, з Кремінної, мали можливість виступати і розповісти  про рівень їх підтримки місцевою владою, про спільні дії і вже реалізовані програми.

Мер цього міста озвучив, що в минулому році кожному ОСББ було виділено по 500 тис. грн. допомоги, в цьому році передбачено – 750 тис. грн. І така підтримка здійснюється регулярно, – каже Герман, – на цьому тлі сєвєродончани виглядали дуже блідо, оскільки ми не можемо похвалитися особливою  увагою влади до наших проблем.

Навпаки, зі слів заступника міського голови А. Свєтікова, будинки наших об’єднань «молодші», ніж решта житлового фонду, і нічого не потребують. А якщо потребують – це вже наші «особисті» проблеми.

ОСББ Сєвєродонецька вже кілька років не отримують фінансової підтримки з міського бюджету, тож подібна позиція чиновників для нас не новина… Дивує інше: в офіційному звіті про презентацію звучить фраза: «Сторони-підписанти Меморандуму (а серед них і керівництво Сєверодонецька) взяли зобов’язання впроваджувати в регіоні інструменти стимулювання енергозбереження та підтримки заходів, спрямованих на підвищення рівня енергетичної ефективності будівель. Передбачається, що спільна діяльність сторін буде сприяти економії споживання енергетичних ресурсів і витрат на комунальні послуги об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), поліпшення зовнішнього вигляду будівель, продовження терміну їх експлуатації, підвищення рівня комфорту і умов проживання в будинках…» 

Але, на жаль, прийнятної для себе та чіткої позиції від місцевих чиновників голови сєвєродонецьких ОСББ не почули. Швидше, навпаки: мовляв, дамо гроші кому завгодно (а швидше за все – взагалі нікому), але тільки не ОСББ», – розповідає голова об’єднання «Наш дім,17».

Власне, програма «Енергодім» передбачає співфінансування проектів, що реалізуються, коли більшу частку витрат бере на себе Фонд енергоефективності (70%), а решту коштів виділяє міська влада.

«Як ми зрозуміли, грошей від міськради нам годі й чекати, а без участі місцевого самоврядування можливість участі ОСББ в програмі неможлива, – резюмує Олена Герман, – Яким чином, в такому випадку, буде реалізовано меморандум про співпрацю, залишається загадкою».