Громадянське суспільство

МІЗКИ ПОВИННІ ПРАЦЮВАТИ

20 Травня 2020
35

«Економічний успіх і багатство суспільства залежить від видів економічної діяльності. Багатство успішних країн створювалося завдяки розвитку технологій та інноваційної індустріалізації», вважає Ерік С. Райнерт, автор книги «Як багаті країни стали багатими і чому бідні країни залишаються бідними»

Можливість впровадження, функціонування та розвитку тих видів економічної діяльності, які дають максимальну додану вартість, забезпечується наявністю освічених, кваліфікованих громадян.

Як відомо, максимальна додана вартість з’являється не у галузі видобутку корисних копалин або вирощування сільськогосппродукції – це результат роботи високих технологій, продукт наукових досліджень і розробок, інноваційної діяльності.

Давайте оцінимо останні статистичні дані, що характеризують потенціал України в галузі наукових досліджень і розробок.

У 2010 році кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок в Україні становила 182 484 особи. Ця кількість вже сама по собі невелика, але в 2019 році й вона скоротилася до 79 262 осіб.

У 2010 році у наукових дослідженнях було задіяно 11 974 докторів наук і 46 685 кандидатів наук, в 2019-му, відповідно, 6 526 і 16 929. Витрати на наукові розробки з 2010 року по 2019 рік зросли в гривні, але явно впали в доларах США – 1013 млн. в 2010 році і 639 млн. в 2019 році.

Вочевидь, ми знижуємо свій проривний науковий потенціал, стали залежними від імпорту технологій і розробок, повністю керовані в частині розвитку інновацій, тобто повністю залежні від волі більш науково розвинених країн. Економічна залежність викликає фінансову, а за нею і політичну  залежність, неможливість себе захистити самостійно, втрату суб’єктності.

Що стосується Луганської області.

У ситуації, що склалася, не маючи високорентабельних природних ресурсів, маючи далеко не кращі землі і погані логістичні можливості, віддаленість від основних ринків Європи і, навіть, України, маючи по суті знищену велику промисловість, війну під боком, нашою конкурентною перевагою могло б стати саме те, що не вимагає природних ресурсів і інфраструктури, окрім Інтернету.

Такою перевагою могли б стати мізки і продукт їхньої діяльності, що, звичайно ж, не виключає, наприклад, відновлення ланцюжка виробництва соди і скла на новому, якісному рівні – вічних для людства продуктів.

Не зважаючи на те, що за кількістю працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок, наша область на 22 місці з 25, за кількістю докторів і кандидатів наук – на 24 місці, ми знаходимося на 18 місці за витратами на наукові дослідження і розробки. В області є високотехнологічні підприємства, вища школа, і це вселяє оптимізм.

Щоб виробляти, потрібні інвестиції, а щоб виробляти в Луганській області з її особливими слабкими сторонами і ризиками, потрібні особливі умови для інвесторів, в тому числі, податкові. Про це команда «Комфортного міста» заявляла неодноразово.

Щоб виробляти інтелектуальний продукт потрібно, аби освічені, професійні кадри не тільки готувалися, але й залишалися в області і залучалися до неї ззовні. Але освічена людина має певні вимоги до житла, комфортної міської інфраструктури, безпеки, можливості відпочивати, в тому числі культурно, лікуватися, займатися спортом, вільно пересуватися, ростити дітей, давати їм гідну освіту, виховання і т.п.

Місцева влада цілком могла б забезпечити все це, якби не була зайнята тільки власними проблемами, мала б приземлену стратегію розвитку, на якій сфокусувала роботу і ресурси громад.

Сєвєродонецьк, який цілком обгрунтовано вважається головою, мозком Луганщини, міг би стати справжнім флагманом інноваційної сфери України.