Позиція нашої команди

Андрій Блінов: «Донорів мають змінити інвестори»

7 Листопада 2019
93

Інвестиційний форум, який нещодавно пройшов у Маріуполі Донецької області, був покликаний залучити фінансування на відновлення Донбасу. За задумом президента України він повинен сприяти відновленню регіону. Володимир Зеленський пообіцяв особистий захист кожному інвестору. Звісно, це серйозні гарантії, але чи не краще виробити дієві, прозорі правила, які не потребують постійного втручання першої особи держави у справи бізнесу?

Коментуючи подію, виконавчий директор ГО «Сєвєродонецьк – комфортне місто» Андрій Блінов акцентує увагу центральної і місцевої влади на ідеї, яку варто втілити в Луганській області саме зараз.

«Без відновлення та розвитку промислового потенціалу регіону неможливе гідне життя його жителів, не буде розвитку і зростання, бажання жити тут, народжувати і виховувати дітей, пов’язувати з Луганщиною своє сьогодення і майбутнє. Нас не врятують дотації і гранти, я впевнений, на зміну донорам повинні прийти інвестори. Внутрішні і зовнішні.

На порядку денному – створення сприятливих умов, які приведуть до бажання працювати в нашій області, вкладати в неї ресурси, розвивати економіку краю, створювати цінності, які забезпечать зростання рівня життя регіону. При цьому ми повинні враховувати те, що наша область знаходиться в зоні бойових дій і це ризик, що ми найбільш східна область України, отже, ринки Європи від нас далеко, а найближчий – ринок РФ – закритий. Можна додати «рукотворні»  проблеми з енергопостачанням, логістикою, дефіцитом кадрів, інфраструктурою, останні місця області по основним соціально-економічним показникам. Тож до Луганщині не можна застосовувати загальні правила, як до інших областей України. Наш регіон знаходиться в нерівних умовах і вимагає особливого підходу.

Моя пропозиція: точкове – в межах Луганської області – зниження основних податків для виробничого сектора, що створює продукт і додану вартість. Податок на прибуток звести «на нуль», податок на дивіденди – «на нуль», переглянути ставки прибуткового податку, ПДВ та ЄСВ, у бік зменшення. Спрощення митних процедур та анулювання податків при ввезені технологічного обладнання.  Це буде серйозним сигналом для бізнесу.

Єдиним (оптимальним) виходом з кризи вважаю створення Вільної Економічної Зони (ВЕЗ) в Луганській області. Подібні ідеї для реалізації в нашому промисловому регіоні виникали і за кращих часів, але саме зараз, на моє переконання, це необхідно зробити негайно.

Я б рекомендував новому керівнику Луганської області, який сьогодні шукає «продуктивну дебютну ідею», почути таку пропозицію і реалізувати подібний проект.

Доведено історією, що тільки такі кардинальні заходи зможуть забезпечити приплив грошей в регіон.

Зменшення податкової бази, спрощення оподаткування для виробничого сектора дозволило багатьом країнам вирватися з убогості. Мене, наприклад, надихає досвід «азіатських тигрів», зокрема, Сінгапуру, який завдяки правильній інвестиційній та податковій політиці зміг переміститися «з третього світу до першого» за дуже короткий період часу. Не виключений і для нас варіант стати «європейським Китаєм» – виробничим майданчиком, який цілеспрямовано прогресує: від ресурсної економіки до високотехнологічної. Ми теж це можемо.

За нинішньої мізерної частки відрахувань Луганщини в загальнодержавну скарбницю, створення тут вільної економічної зони з мінімізацією податків, істотно не позначиться на українському бюджеті. В іншому випадку він буде і далі втрачати, причому все більше і більше. Природно, держава повинна передбачити певні компенсаційні механізми для місцевих бюджетів, особливо на першому етапі.

Це головна, але, звичайно, не єдина умова. Інвестор прийде тільки туди, де крім вигідних умов, вільних площ та дешевої праці, створена необхідна інфраструктура. В її створенні я бачу вирішальну роль місцевої влади, знову ж таки, при повній підтримці її владою центральною.

Та, звичайно ж, правила вільної економічної зони повинні торкнутися усіх сфер життя. Більше свободи, менше обмежень. Конкуренція замість монополій. Це наш шлях. В іншому випадку – зупинка розвитку, зубожіння і війна. Тобто то, що наразі маємо за фактом».