Корисні публікації

НОВИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ ДЛЯ СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ

8 Січня 2020
63

Напередодні 2020-го Римський клуб* опублікував свою ювілейну доповідь, в якій пропонує нову життєву філософію для всіх землян. Вердикт цієї міжнародної організації доволі  суворий: «Старий світ приречений. Новий світ неминучий!». Це серйозна, масштабна доповідь демонструє нові шляхи розвитку, які згодяться й для України, якщо вона хоче рухатися в одному напрямку з іншими країнами світу. Корисно дізнатися про них й кожному, хто вважає себе сучасною людиною. 

Керівники «Римського Клубу» і його провідні експерти прийшли до однозначного висновку про неминучість корінної зміни парадигми розвитку нашої цивілізації. Жорстка критика капіталізму, неприйняття фінансових спекуляцій, відмова від матеріалізму і спрощеного розуміння світу, заклик до альтернативної економіки, «нового Просвітництва», духовно-морального світогляду, єдиної планетарної гармонійної цивілізації – такий нині порядок денний майбутнього розвитку світу.

Доповідь «Come On!» друга за п’ятдесят років, що виражає консолідовану позицію Клубу, тож його оприлюднення – досить унікальна подія.

Світ знаходиться в небезпеці і порятунок лежить у зміні світогляду. Закінчення ери викопного палива вжє визначено. Вартість чистої (сонячної та вітряної) енергії зменшується з кожним роком, а її виробництво збільшується в рази. Економіка майбутнього повинна прагнути до стійкості, а не зростання,  збільшувати загальне благо, а не максимізувати приватну вигоду. Кругова логіка замінить лінійну – вироблені предмети будуть оптимізовані для ремонту і повторного використання.

Римський клуб вважає, що відбулося виродження капіталізму, основним джерелом прибутку якого були спекуляції. 98% фінансових операцій нині носять спекулятивний характер. В офшорних зонах заховано від 21 до 32 трильйонів доларів. Існує надлишок капіталу в фіктивних, але прибуткових сферах, в той час, як напрямки, від яких залежить майбутнє планети, відчувають дефіцит коштів.

Ми живемо в Антропоцен, геологічну епоху, коли діяльність людини стає визначальною для планети. 97% маси хребетних на Землі припадає на людей і худобу; на всіх інших, від кажанів до слонів, доводиться лише 3%.

Найбільшою планетарної проблемою залишається глобальне потепління. Серед інших проблем доповідь виділяє «шосте масове вимирання» – стрімке скорочення фауни, непередбачені наслідки витсоких технологій та загрозу ядерного конфлікту. Автори доповіді вважають божевіллям стратегію гарантованого взаємного знищення, що служить виправданням для збереження ядерних арсеналів, і закликають до нової стратегії «гарантованої планетарної безпеки і виживання».

Клуб продовжує наполягати на необхідності максимального скорочення народжуваності і «дякує країнам, які домоглися швидкого скорочення відтворення». При цьому доповідь відзначає, що неправильно зводити збільшення навантаження на планету тільки до збільшення населення: з початку минулого століття населення зросло уп’ятеро, але економічний оборот – в сорок разів, споживання палива – в шістнадцять, вилов риби – в тридцять п’ять.

Має місце глобальний збій у розподілі продовольства. Вісімсот мільйонів чоловік продовжують голодувати, тоді як два мільярди мають зайву вагу.

Доповідь звертає увагу на наявність у цифрової економіки темної сторони. Є реальна небезпека неконтрольованого розвитку і неетичного використання технологій і допоки не зрозуміло, як цього уникнути. Обіцянки техноутопістов демотивують людей: якщо технології вирішать всі проблеми, немає потреби в пошуку складних, комплексних рішень, що вимагають зміни способу життя.

На більш фундаментальному рівні патологічні риси сучасного світогляду пов’язані з домінуванням редукціонистського мислення (зведення складного до простого і вищого до нижчого) і фрагментацією знань. «Редукціонистська філософія неадекватна не тільки для розуміння живих систем, але й для подолання трагедії руйнівного соціального і економічного зростання». Автори вказують на згубність переходу «від розгляду реальності як цілого до її поділу на безліч дрібних фрагментів». Наївний реалізм і матеріалізм неспроможні в філософському плані і просто невірні в науковому. Члени Римського клубу знаходять можливим досягнення згоди між релігійними і науковими пошуками.

Ідея «нового Просвітництва» – це фундаментальна трансформація мислення, її результат – цілісний світогляд. Гуманістичний, але вільний від антропоцентризму, відкритий розвиткові, але цінуючий стійкість із піклуванням про майбутнє. 

Доповідь виділяє кілька областей, в яких необхідно досягти балансу. Зокрема, у відносинах між людиною і природою – сталий розвиток, екологічна свідомість; між швидкістю і стабільністю – зміни і прогрес не повинні сприйматися як самоцінності; між індивідуальним і колективним, з урахуванням особистої автономії і загального блага; між жінками і чоловіками – що передбачає не механічне урівняння, а скоріше досягнення балансу у «зміни типології функцій»; між рівністю і справедливою винагородою – від держави вимагається забезпечити механізми, що гарантують соціальну справедливість.

Автори вважають неминучим появу глобальних правил, обов’язкових для всіх країн. Окремі держави не мають права робити все, що їм заманеться, тим більше, коли мова йде про наслідки, які зачіпають цілу планету.

Поточні формати міжнародного співробітництва та глобального управління неефективні, ті, що прийдуть на зміну можуть бути набагато кращими. У тексті розглядаються два перспективних підходу – «Всесвітня рада майбутнього» та «Великий перехід». Другий більш амбітний і має кінцевою метою формування «єдиного людства».

 

* Римський клуб міжнародна громадська організація, створена в 1968 році,  об’єднує представників світової політичної, фінансової, культурної та наукової еліти. Вона вносить значний вклад у вивчення перспектив розвитку біосфери і пропаганду ідеї гармонізації відносин людини і природи.