Робота місцевої влади

CПОЖИВАЧІ МАЮТЬ ПОГОДИТИ ЗРОСТАННЯ ТАРИФІВ?

28 Січня 2020
Комфортне місто Сєвєродонецк - CПОЖИВАЧІ МАЮТЬ ПОГОДИТИ ЗРОСТАННЯ ТАРИФІВ?
97

КП «Сєвєродонецькводоканал» повідомляє про наміри щодо підвищення тарифів на свої послуги. Про це йдеться на офіційному сайті міської ради. 

Громадські слухання з цього приводу, а також щодо Інвестиційної програми КП на 2020 рік мають відбутися 5 лютого о 14.00 за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 13. Пропозиції та зауваження жителів міста приймаються у письмовому та електронному вигляді. Команда «Комфортного міста», користуючись такою нагодою, хоче зауважити певні аспекти подібного рішення «Сєвєродонецькводоканалу». 

По-перше, відразу стає зрозуміло, що інших засобів покращення фінансового стану підприємства, окрім збільшення тарифів, новий менеджмент водопостачальника не знайшов. Нагадаємо, минулого року ТОВ «ТАУН СЕРВІС» відмовилося від концесії, натомість міськрада створила нове комунальне підприємство, призначила його керівництво, внесла певну суму до установчого фонду. 

І ось, наразі, як водиться, спираючись на необхідність економічно-обґрунтованої вартості  послуг, це підприємство планує збільшити вартість централізованого водопостачання на 20,7% (10,788 грн. за 1 куб. м води), централізованого водовідведення – на 13,8% (8,628 грн. за 1 куб. м стоків).

Зазначимо також, що в бюджеті-2020 зі змінами, для КП вже передбачено 5 850 000 грн., окрім того, прийнято рішення № 4492 від 22.01.2020  «Про внесення змін до Концесійного договору №1 від 02.07.2009 р. на об’єкт комунальної власності за територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської обл. – цілісній майновий комплекс КП “Сєвєродонецькводоканал”», в якому вказано термін початку роботи КП «не пізніше 16.03.2020 року », є і плани щодо підвищення тарифу у рік місцевих виборів.

Втім, все це не є беззаперечним аргументом для зростання цін. Можливо, надані та приведені на сайті розрахунки щодо витрат водовидобувного підприємства влаштують НКРЕКП (саме Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, поставить останню крапку в цьому питанні), але у мешканців Сєвєродонецька з’являються додаткові сумніви. 

Приміром, ми не бачимо сукупних витрат на заробітну плату директора (враховуючі його надбавку «за результативність») і топ-працівників, не є зрозумілим й загальний фінансовий результат. 

У структурі тарифу наведені лише загальні показники. Адміністративні витрати складають у ціні водопостачання 0,929 грн.(з 10,788 грн/куб.м.) , водовідведення – 0,742 грн. (з 8,628 грн/куб.м.). Виробнича собівартість (усього) відповідно – 7,265 і 5,808 грн. Електроенергія – 2,287 і 0,236 грн/куб.м. Запланований прибуток – 0,262 та 0,209 грн. 

Інвестиційна програма КП передбачає оновлення основних фондів, забезпечення комерційного обліку електроенергії, зниження її витрат, підвищення екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища. Амбітні та витратні плани. 

Але, звідки візьмуться джерела фінансування інвестиційної програми? Чи бракуватиме на неї коштів, або, навпаки, з’явиться надлишок, який дозволить, в ідеалі, скоротити відсоток зростання тарифу?

Як відомо, усі витрати діляться на змінні (змінюються пропорційно обсягу випуску продукції) і постійні (слабо змінюються чи взагалі не змінюються з обсягом випуску, наприклад, зарплата директора). Якщо у вас обсяг випуску 100 одиниць і постійні витрати теж 100 одиниць, то в собівартості продукції у вас буде 1 грн. постійних витрат на одиницю продукції. Якщо, раптом, обсяг зміниться до 50 одиниць, то це вже 2 грн. витрат. Тому, окрім структури тарифу, важливо вказувати, який обсяг продукції передбачається реалізувати. Адже, коли він варіює – усі розрахунки летять шкереберть. 

Тому, для адекватного аналізу обґрунтованості зростання тарифу (який безумовно треба зробити для сприйняття нової цінової політики громадськістю) комунальному підприємству варто оприлюднити нескладну інформацію за 2020-й:

– Передбачуваний обсяг реалізації послуг в натуральному вимірі (ціна їх приведена і підлягає обговоренню) і загальний обсяг реалізації у поточному році;

– Витратні норми на виробництво одиниці продукції і загальний обсяг змінних витрат на весь випуск за основними статтями;

– Постійні, або умовно-постійні, витрати в розрізі основних підрозділів: виробничі, адміністративні, збут тощо.

По кожному підрозділу бажано привести передбачувані витрати на заробітну плату (з надбавками та преміями) всіх працівників, особливо директора, головного бухгалтера, витрати на поточні ремонти невиробничого обладнання – легкових автівок, кабінетів (як це було в 2019 році, у міськраді), витрати невиробничого характеру (купівля подарунків дітям, як це було знов-таки у минулому році, у міських КП).

І коли споживач послуг побачить обсяг реалізації за рік, ціну та загальний дохід, витратні норми, рівень витрат на заробітну плату, він зможе аналізувати і обговорювати, формувати власну думку щодо пропонованого тарифу та можливостей його зниження. Тобто цілком обґрунтовано висловиться під час громадського обговорення і внесе пропозиції до інвестиційної програми. В іншому разі, йому залишається роль пасивного спостерігача, котрий має зміритися із будь-якою ціною…