Робота місцевої влади

ДОХОДИ МІСЬКОГО БЮДЖЕТУ: ОЧЕВИДНІ Й НЕЙМОВІРНИЙ

9 Січня 2020
48

Головний документ, згідно з яким у Сєвєродонецьку у новому році функціонуватимуть соціальна, комунальна, інші важливі сфери нашого життя, прийнято міськрадою 23 грудня 2019 року. Експерти «Комфортного міста» проаналізували бюджет-2020 на предмет формування його прибуткової та витратної частин, розподілу за різними статтями фінансування. 

Зазвичай, пересічний громадянин не дуже переймається фінансовою інформацією, що міститься у складних для розуміння таблицях, втім саме від цих багатозначних цифр залежить рівень надання адміністративних, медичних, освітніх та інших послуг, та й взагалі комфортність нашого життя. 

Розпочнемо із передбачених доходів міського бюджету. До загального фонду бюджету у 2020 році планується отримати 849,9 млн. грн. власних доходів (без трансфертів), проти 708,9 тис. грн. в 2019 році (плюс 141 млн. грн. або 19,9%). 

В цілому податкові надходження зростуть на 142,7 млн. ​​грн., або на 20,4%, неподаткові надходження, натомість, знижені на 5,8 млн. грн., або на 16,2%.

Звертає на себе увагу той факт, що збільшення надходжень відбуватиметься за рахунок військових, наразі ці платники податків займатимуть третє місце з абсолютної величини зростання свого внеску до сєверодонецького бюджету. То ж у 2020-му їх частка збільшиться на 22,7 млн. грн., або на 21,1% і складатиме 130 189 603 грн. або 15,5% всіх податкових надходжень до міської казни. 

Зауважимо, що свою заробітну плату військовослужбовці також витрачають у нашому місті на придбання товарів, робіт, послуг, що суттєво покращує  економічні показники і забезпечує надходження податків від інших суб’єктівгосподарювання.

До речі, за результатами 9 місяців минулого року «рейтинг» найбільших платників – бюджетників та підприємств міста – виглядав так: військові – 55 425 тис. грн. ПДФО, поліція – 24 651 тис. грн., відділ освіти – 18 802 тис. грн., «Азот» – 39 802 тис. грн., «Імпульс» – 33 893 тис. грн., «Оргхім» – 13 783 тис. грн. Саме цим флагманам економіки треба завдячувати за стабільне наповнення міської казни. 

Не пасе задніх й малий бізнес Сєвєродонецька. Єдиний податок, сплачений підприємцями, у бюджеті становить 9,3% доходів. У 2020-му, до плану 2019-го, очікують отримати додатково 18,2 млн. грн. або 30,5%, загалом 78 млн. грн. податків.

Перше ж місце за абсолютною величиною зростання у році, що розпочався, займатимуть надходження від податку на доходи фізичних осіб, котрі сплачуються податковими агентами із доходів платника податку (його зарплати). Очікуване збільшення – 49,5 млн. грн., загалом  478 439 084 грн. або 57% всіх податкових надходжень.

Велику частку надходжень за цією статтею буде отримано від державних органів, в тому числі, обласної адміністрації, яку через військові дії  розташовано в нашому місті. Тож, коли міська влада говорить, що область не бере значної участі у фінансуванні наріжних витрат Сєвєродонецька, це вірно лише частково. Так, область не бажає вкладати у місто через корумпованість певних осіб у владі, які вимагають особливих умов освоєння бюджетних грошей (свої фірми, свої керівники тощо). Як результат, Сєвєродонецьк, починаючи з  2016 року, втратив, як мінімум, млрд. грн. інвестицій. Але й не отримання міською казною прямих доходів, у вигляді податків працівників державних органів, і непрямих доходів, від обігу цих грошей в економіці міста, дуже зашкодило б загальним показникам доходної частини. 

Надходження в місто фінансових ресурсів із зовні, як у Краматорську, Маріуполі, інших містах країни, перебувають у прямій залежності від репутації представників влади. Як відомо, злодіям грошей не дають, і сумно констатувати, що наше місто, в цьому сенсі, приречене на зубожіння.

Взагалі, структура надходжень до бюджету не вражає, адже благополуччя будь-якої системи, в тому числі й міста, ґрунтується на її здатності підтримувати життєздатність самостійно. Тоді, як зовнішні джерела можуть виконувати роль донора, а у нашому випадку, – реанімації. Відключи від неї пацієнта – нічого доброго не станеться… 

Щодо сумнівних, з точки зору їх виконання, прибутків бюджету. Заплановане зростання на 2,3 млн., або на 46%, надходжень від податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності: до 7,3 млн. грн. в 2020-му. Тоді як у 2019 році цих надходжень було всього 3 839,2 тис. грн. Чи потягнуть КП 90 відсоткове збільшення податкових платежів (у порівнянні з минулим роком)?  

Таке зростання чиновники пояснюють планованим приведенням тарифів до економічно обґрунтованих сум, а говорячи людською мовою, зростанням тарифів на житло, тепло, вивезення сміття або, що менш вірогідно, радикальним зниженням витрат. Виходячи з таких тверджень, містянам доведеться фінансувати не лише покриття нинішніх збитків цих підприємств (крім «Світанку», операційна діяльність решти є збитковою), а й створення для цих підприємств додаткового прибутку у сумі щонайменше 40,6 млн. грн. 

Малоймовірно, що у рік місцевих виборів нинішня міська влада наважиться збільшувати вартість комунальних послуг для потенційних виборців. Хіба що, підприємства будуть продовжувати отримувати значну фінансову допомогу з міського бюджету, зараховуючи її до своїх доходів. Втім, ми б запропонували, в першу чергу, зменшити не справедливо великі заробітні плати директорів КП, тоді й фінансовий результат буде ліпшим. 

Відсоток запланованого зростання надходжень від земельного податку з юридичних осіб має сягнути «космічних» 458,4% (!), це на 46,3 млн. грн. більше попередніх показників, загалом – 56 400 000 грн. 

На 71,9% або 683 тис. грн. більше повинні заплатити податку на землю фізичні особи. Мабуть, помпезно декларовані владою пільги з плати за землю, залишаться тільки словами, з тієї простої причини, що гроші  в бюджеті конче потрібні… 

Такими є найбільші фінансові «забаганки» влади щодо наповнення міського бюджету, про його витрати у 2020 році ми поговоримо у наступній публікації.