Робота місцевої влади

ПАЛЬЦЕМ В НЕБО

30 Грудня 2019
129

Кінець року – традиційний час підбиття підсумків і планування. У 2019-му відбулися серйозні зміни в цій царині, які передбачають впровадження більш довгострокових планів. Уряд ввів обов’язкове прогнозування показників бюджету не тільки на наступний рік, але на три роки вперед. Мало того, Бюджетний кодекс України наказує формувати проект міського бюджету, ґрунтуючись на прогнозі міського бюджету, зробленого раніше.

Для ефективного розвитку території необхідно розуміння, чого ти хочеш досягти, що потрібно для цього зробити, який план дій, розкладений в часі, якими ресурсами ти володієш і що матимеш при його виконанні.

При цьому важливо бачити і розуміти, що на тебе чекає на доволі великому проміжку часу, щоб правильно управляти ресурсами, враховуючи ризики. Це як в автомобілі: неможливо швидко їхати, якщо ти в тумані, а якщо ти бачиш дорогу на кілометри вперед і оцінюєш її стан, можна стабілізувати і збільшити швидкість руху до своєї мети.

23 грудня 2019 року Сєвєродонецька міськрада ухвалила рішення №1315 «Про схвалення індикативних прогнозних показників міського бюджету м.Сєвєродонецька на 2021-2022 роки».

Природно, такий прогноз є засадничо важливим і в юридичному, і в фінансовому, практичному сенсі для планування життя міста на певний період. Він є основою для формування проекту місцевого бюджету. Обов’язкову процедуру депутатським корпусом і виконавчою владою, в принципі, дотримано. Але, затверджений в рішенні №1315 прогноз носить формальний характер.

Експертів «Комфортного міста», в першу чергу, бентежить той факт, що в згаданому документі не наведені будь-які статистичні показники, на яких ґрунтується динаміка зростання дохідної частини бюджету, і які пояснюють цю динаміку. Як-то: загальний фонд оплати праці, що впливає на прибутковий податок, середній рівень зарплат, чисельність жителів, чисельність підприємців (адже єдиний податок становить значні відсоток дохідної частини), обсяг промислового виробництва і реалізації, обсяг охопленої оподаткуванням нерухомості і землі (дуже багато власників нерухомості і землі не сплачують податків).

Такими даними зазвичай повинні володіти в департаменті економіки міскьради. Чому вони не використані фінансистами при підготовці прогнозних показників? Передбачувані варіанти відповіді один невтішний за інший. Або два найважливіших підрозділи не комунікують, що означає відсутність координації профільним заступником, або департамент економіки не контролює основні показники, що мало ймовірно, але, тим не менш, тривожно.

Крім того, укладачі далекосяжних планів не можуть не знати, що в 2020 році в Україні закінчується процес децентралізації, вони навіть згадують про впровадження реформи місцевого самоврядування, але залишається незрозумілим, чи враховано це в прогнозних показниках на 2012-й рік? Як вплине на формування наступних щорічних бюджетів неминучість освіти Сєвєродонецької ОТГ? Чи хоч хтось в міськраді займається цією найважливішою проблемою, без урахування якої будь-який прогноз не більше, ніж папірець? Чому не представлені показники територій, що об’єднаються (в природі вони, безсумнівно, існують), чого слід очікувати від об’єднання?

Далі. Фахівці фінансового управління також обізнані щодо значного залишку коштів на рахунках бюджету міста (за нашими даними, на 21.12.2019 це понад 95 млн. грн.) на кінець року. Де ця цифра в наведених таблицях? Таку суму ігнорувати не можна, нехай вона й навіть буде меншою.

Якщо відстежити динаміку витрат бюджету, побачимо зовсім формальні + 5% за всіма статтями витрат: на чиновників, спорт, освіту, соцзахист, ЖКГ і т.д., як у 2021, так і в 2022 році. Що скажеш: дивовижна стабільність … Такого зростання категорично не повинно бути по органу управління містом, частка якого в загальних витратах Сєвєродонецька збільшується з 10,3% до 10,7%, а повинна падати.

Як відомо, прогнози справа непроста і не вдячна, але так підходити до документу, на основі якого, згідно з Бюджетним кодексом України, буде формуватися бюджет 2021 року не годиться.

Знайомство з черговим «доленосним» рішенням знову навіває думки про серйозні проблеми у міській владі: від некомпетентності до цілковитого пофігізму. У народі подібне прогнозування зазвичай називають – «пальцем в небо».