Робота місцевої влади

PROZORRO, ЗНАЧИТЬ НЕ КРАСТИ

3 Грудня 2019
70

Команда «Комфортного міста» впевнена, що жителі Сєвєродонецька повинні повернути контроль над діями місцевої влади. Найбільш проблемна сфера в цьому сенсі – бюджетна. Саме фінансовий менеджмент, планування доходів і розподіл видатків бюджету демонструють, наскільки ефективно відбувається управління загальними ресурсами громади.

Через відкриті джерела інформації експерти нашої громадської організації відслідковують, як витрачаються бюджетні кошти, на які програми і проекти вони спрямовуються, які механізми при цьому задіяні. На їхню думку, найбільш ризикованою, в плані можливих зловживань, є сфера закупівель, що здійснюються міськрадою.

Як відомо, ще в 2016 році в Україні була впроваджена система Prozorro, що забезпечує прозорий тендерний процес в електронних публічних і державних закупівлях. Головний її принцип: «Всі бачать все». Тобто широка громадськість має можливість прямого, швидкого доступу до інформації щодо представлених пропозицій всіх учасників закупівель, до рішень тендерної комісії, а також до всіх кваліфікаційних та інших документів по тій чи іншій угоді.

Prozorro спрямована на максимальне зменшення впливу влади на процес закупівель, збільшення конкуренції і зниження рівня корупції. Правда, деяких чиновників, які звикли до корупції, така перспектива явно не влаштовує. Чим інакше пояснити їх небажання проводити закупівлі через електронну систему торгів та згубну практику виділення на безліч проектів допорогових сум, проведення тендеру за якими поки не потрібно (для товарів і послуг вона становить 200000 грн., 1,5 млн. грн. для проведення робіт)?

Нинішнім міським управителям легше і приємніше «призначати» виконавців і постачальників, а не обирати їх в результаті сучасної, прозорої і зрозумілої процедури. У Сєвєродонецькій міськраді, «з легкої руки» Ігоря Буткова і його депутатської групи «Сєверодончани», непрозорі схеми використовуються дуже активно.

Виходячи з даних, опублікованих на офіційному сайті, за останні десять тижнів міською радою укладено сумнівних договорів на суму 32 967 251 грн. При цьому через непрозорі закупівлі містяни втратили більше шести з половиною мільйонів гривень. Останній тиждень листопада 2019 року також був досить «продуктивним», непрозоро укладено договорів ще на 3 345 192 грн. За весь 2019 рік за нашими оцінками на непрозорих закупівлях сєвєродончане втратили не менше 50 млн. грн.

В середньому на подібних операціях містяни втрачають не менше 20% від суми угоди.

Коли місцева влада з піснями і танцями відкриває якийсь об’єкт або Ігор Бутков в статті «Діти – це наше майбутнє», розміщеної на сайті Сєвєродонецької міської ради, розповідає скільки він зробив для юного покоління, задайте йому лише одне питання: «Проект відбувся завдяки відкритим торгам чи підрядник був призначений?». Якщо вірним є другий варіант, значить місто втратило мінімум п’яту частину витраченого. Чи стала Такі збитки для громади  – результат чиновницької профнепридатності чи злочинної змови? Обидва варіанти відповіді однаково вірогідні. Але, в будь-якому випадку, вони вимагають реагування, як громадян, так і компетентних органів.

Ми повинні повернути контроль над владою, особливо коли мова йде про наші з вами гроші. Питання «Чи готові ви проводити всі закупівлі через Prozorro?» повинно стати основним тестом на справжність намірів чиновника: буде він красти або працювати? В ідеалі, отримати відповідь на нього громада повинна ще до обрання депутатів і міського голови. Але з цим Сєвєродонецьку, на жаль, не пощастило.

Щотижня фахівці «Комфортного міста» здійснюють моніторинг ситуації і викладають інформацію в соціальних мережах. Виходячи із загальної картини закупівель, лідерами з непрозорості є відділ капітального будівництва, медицина і відділ освіти.

Щоб не втомлювати читачів цифрами, наведемо один з найбільш красномовних і показових прикладів.

Обрізка дерев в Сєвєродонецьку. Ця тема викликає чимало запитань у фахівців і у пересічних жителів. Санітарна чистка зелених насаджень в обласному центрі здійснюється за рахунок платників податків, виконавець при цьому виявляється в подвійний, а то й потрійний, вигоді. Він отримує оплату з бюджету і деревину – як бонус, тобто даром. А після, реалізує її в якості палива об’єктам комунальної сфери, за завищеною ціною.

Зокрема, постачальником «Паливної гранули з деревини (8 мм)» для одного з міських садочків, є фірма Олени Буткової ТОВ «Сєвєродонецьке підприємство” Вторресурс”». Кінцева ціна продажу його продукції становить 4 650 грн. за тонну. Тоді як вивчення подібних пропозицій в Prozorro і в Гуглі, видає альтернативну вартість аналогічного товару – 3600 грн. за той же обсяг (і це одне з максимальних значень). Якби торги пройшли чесно, через систему Prozorro, навряд чи із такої завищеною пропозицією виграла б фірма Олени Буткової. Тож для неї і її чоловіка  головним є принцип: «Геть Prozorro, хай живе адміністративний ресурс і нечесне збагачення за рахунок грошей містян!»

Виходить, міцні господарники, які не звикли працювати в конкурентному середовищі, використовуючи адмінресурс і місцевий бюджет, в черговий раз грабують місто?