Робота місцевої влади

РЕСУРСИ РОЗВИТКУ ЧЕКАЮТЬ НА ВИКОРИСТАННЯ

16 Січня 2020
57

Одна з найважливіших складових міського бюджету – бюджет розвитку. І тут принциповими є не лише його кількісні показники, а й якість, значимість проектів, які передбачається фінансувати. На жаль, далі, ніж ремонт дитячих майданчиків і обрізка зелених насаджень, фантазія «батьків» міста щодо його розвитку, не поширюється. Безумовно, ми не проти таких об’єктів міської інфраструктури, тим більше, що протягом минулого року разом з іншими активістами успішно їх облаштовували. А ось від міських «стратегів», як правило, очікуєш зовсім іншого масштабу і більшої кількості проектів, спрямованих на розвиток, а не локальне латання старих дірок …

Крім того, у розвитку зацікавлені і його потребують сєвєродонецькі ОСББ, та й житловий фонд загалом, але для них у влади чомусь не знаходиться ресурсів, ані в основному фонді бюджету, ані в спеціальному.

Бюджет розвитку спеціального фонду бюджету Сєвєродонецька в 2020 році становить 40 743 009 грн. 6 025 600 грн. з них будуть витрачені на охорону здоров’я, в тому числі, 3 млн. грн. – на придбання медичного обладнання. Це одна з небагатьох сфер, яка фінансується місцевою владою із певною регулярністю. Капітальні вкладення, в тому числі, в медичне обладнання, за останні роки виглядають так: 26,8 млн. грн. в 2016-му, 47,3 млн. грн. в 2017-му, 18,6 млн. грн. в 2018-му, 56,3млн. грн. (з ОКС) в 2019 році, з них медобладнання придбано на 38,1млн. грн. В сумі це 149 млн. грн. наших з вами податків і відрахувань. Але, мабуть цього не достатньо для надання нам-таки безкоштовних медичних послуг…

А ось поповнення статутних капіталів 6 комунальних підприємств на однакову суму в 167 000 грн. виглядає, як мінімум, дивно. Мабуть, більш важливого застосування цим грошам не знайшлося. Продовжиться, як ми вже згадували, прибуткова для групи Буткова обрізка дерев. На «Капітальний ремонт зелених насаджень» передбачено 2 980 тис. грн.

До списку щасливчиків, до бюджету розвитку також потрапили: «Капітальний ремонт скверу «Дитяче містечко» на проспекті Космонавтів» – 1 470 089 грн., «Капітальний ремонт об’єкта благоустрою з встановленням дитячого ігрового майданчику по вул. Новікова» – 15 372 700 грн., «Капітальний ремонт прибудинкової території з встановленням дитячого майданчика на вул. Гагаріна» – 117 372 700 грн.

Необхідно відзначити, що для успішної реалізації бюджету розвитку критичним є виконання всіх передбачених законом процедур: торгів, угод, закупівель. На прикладі, ще не такого далекого минулого 2019-го (пам’ятаємо низку скандалів, пов’язаних з проведенням конкурсів на капремонт тенісних кортів в обласному центрі) місцевому самоврядуванню варто або повчитися, або поміняти політику просування та призначення «своїх» підрядників, виконавців. В результаті чого місто просто втратило державний ресурс. До слова, цей проект знову претендує на фінансування в нинішньому році, незважаючи на попередній сумний досвід.

Експерти «Комфортного міста» не випадково роблять акцент на подібних аспектах функціонування бюджету розвитку. За нашими підрахунками, в 2019-му, містяни втратили на непрозорих закупівлях команди Буткова, як мінімум, 50 млн. грн. Тож надзвичайно важливо, щоб ресурси розвитку витрачалися за договорами, укладеними в результаті чесних, прозорих, конкурентних конкурсів.

Більше 50% бюджету розвитку – 24 272 151 грн. передбачені на співфінансування проектів, поданих на конкурс ДФРР (державного фонду регіонального розвитку). Задля збільшення шансів на перемогу, депутати заклали грошовий внесок з міського бюджету в реалізацію проектів аж 30% від необхідної суми, замість мінімальної десятивідсоткової частки. В цілому, тактика вірна, адже  збільшує шанси на отримання ресурсів ДФРР і дозволяє залучити в місто більше грошей. Звісно, за наявності вартих того проектів.

Що ж Сєвєродонецьк має намір реалізувати за рахунок державних інвестицій в новому році? І наскільки це ймовірно? Якщо слідувати настановам Бюджетного кодексу, то «… державні адміністрації до 1 травня року, що передує плановому, подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної регіональної політики, пропозиції щодо переліку та опис інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку …, які пройшли попередній конкурсний відбір відповідно до законодавства і можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у наступному бюджетному періоді».

Тобто, щоб бути профінансованими в 2020 році з державного бюджету, сєвєродонецькі проекти повинні бути оцінені, відібрані регіональною комісією і послані в Мінрегіон до 1.05 2019.

За інформацією сайту Міністерства регіонального розвитку, з семи проектів, відображених в бюджеті Сєвєродонецька на 2020 рік, тільки два були затверджені КМУ. Правда, на рік минулий. Це ремонт заплавного мосту №1 і капітальний ремонт тенісних кортів КДЮСШ № 1 по вул. Федоренко, 33а. Не факт, що вони будуть затверджені й на 2020-й, особливо проект щодо тенісних кортів, за яким гроші так і не були освоєні, а патологічна жадібність можновладців стала причиною зриву трьох тендерів поспіль. Зараз цей проект має статус «Оцінювання», що зводить до нуля ймовірність його фінансування, як і фінансування ще трьох закладених в бюджет міста проектів, у цьому році.

Статус «Оцінений регіональною комісією» мають тільки проекти «Реконструкція скверу на проспекті Космонавтів в районі будинку 25» і «Капітальний ремонт СДЮСТШ ВВС «Садко» по вул. Маяковського, 19а». Чи подані вони до 1.05.19 на розгляд Мінрегіону – невідомо, як і не зрозуміло, який з них затвердить уряд України? Таким чином, зарезервовані 24 млн. грн. на співфінансування можуть так і залишитися не затребуваними, в кращому випадку, формуючи залишок на рахунках міськради на кінець 2020 року, в гіршому – будуть спрямовані на більш злободенні для влади питання, наприклад, на власний піар. При наявності нинішньої вельми сумнівної репутації і зовсім не вражаючого рейтингу, для «Сєвєродончан», охочих укріпитися в керівних кріслах, це справа не зайва. І, одночасно, вона зовсім не потрібна пересічним жителям, котрі прекрасно знають цих політиків і їх «внесок» в розвиток міста.